1. صدرافولاد
 2. انواع ورق گالوانیزه
 3. انواع ورق شیروانی

انواع ورق شیروانی

ورق شیروانی چیست؟

ورق شیروانی به ورق های فلزی گفته می شود که گالوانیزه شده باشند. این محصولات کاربرد های بسیار زیادی در کارهای عمرانی دارد.
این ورق ها توسط دستگاه های تخصص در ابعاد ، اندازه ها و فرم های مخصوصی وارد بازار می شود.
ورق های شیروانی معمولا از جنس آهن یا فولاد ساخته می شود. معمولا این ورق ها در طرح های ذوزنقه یا طرح سفال و طرح های دیگری و رنگ های مختلفی و یا بدون رنگ تولید می شود.

با ویژگی های فنی ورق های شیروانی آشنا شوید.

ورق های شیروانی در ضخامت های مختلف از ۱ میلی متر تا ۰/۳ میلی متر ساخته می شوند. کاربردی ترین و  رایج ترین نوع از این ورق های شیروانی آن دسته از ورق ها هستند که ضخامت آن ها ۰/۵ میلیمتر می باشد.

شیروانی

انواع ورق های شیروانی

ورق شیروانی ذوزنقه

ورق های شیروانی ذوزنقه از انواع ورق های گالوانیزه هستند. شکل این نوع از ورق ها این گونه است که در عرض ورق، موج های مربع شکلی ایجاد شده است.
از جمله موارد استفاده از ورق های ذوزنقه ای می شود در حصار کشی دور ساختمان های در حال احداث و دور زمین و پوشش های سقف شیروانی می باشند.
این نمونه ورق های شیروانی بیشتر در اندازه های 0.04 و 0.6 میلی متر و عرض ورق به میزان ۷۲ سانتی متر موجود است.

ورق شیروانی طرح سفال

ورق شیروانی طرح سفال از فرم دهی و تغییر شکل ورق های گالوانیزه ساخته می شود. این نوع از ورق های شیروانی جزو پر کاربرد ترین و جذاب ترین ورق های شیروانی است. ورق های شیروانی طرح به سه نوع ورق تقسیم بندی می شود.

شیروانی

ورق های طرح سفال ژنوا یا جنوا

این ورق ها به عرض های خام ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی ‌متری در بازار موجود هستند. ژنوا در طول های متفاوت و بسته به درخواست مشتری می توان تولید کرد. ضخامت این ورق هم به طور میانگین ۰/۵ میلی متر است.

از ویژگی‌ های خاص ورق سفال جنوا می توان قیمت ارزان تر ، دوام و مقاومت فیزیکی بیشتر از بقیه ، ماندگاری با توجه به رنگ کوره‌ ای و آب بندی راحت ‌تر نام برد.
این ورق عمدتاً برای پوشاندن سقف بیرونی انواع سازه ‌ها همانند ویلا، سوله، خانه و…. مورد استفاده قرار می گیرد.
ورق جنوا یا ژنوا شباهت‌ های بسیاری با ورق سفال پالرمو دارد. اما از نظر مقاومت و رنگ ‌بندی با آن فرق دارد.

شیروانیر

ورق های طرح سفال پالرمو

به این ورق شيروانى ورق‌ های طرح سفال ژاپنی یا طرح سفال سوئدی نیز می‌ گویند. این نوع ورق های طرح سفال زیبایی خاصی به سازه می‌ دهد.
از برجستگی های ویژه آن ها این است که سنگینی و شکنندگی سفال را ندارد. به همین خاطر است که ان ها را می توان به عنوان جایگزین سفال استفاده کرد.
عرض ورق پالرمو پیش از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است و طول آن نسبت به خواست مشتری می ‌تواند می تواند تغییر کند.

از ویژگی ‌های خاص ورق سفالی پالرمو می توان به ارزان قیمت بودن آن ، وزن کم آن ، ضد زلزله ساختن سقف ، راحتی نصب و سرعت بالا در نصب و عدم تغییر رنگ و شکل در مقابل شرایط جوی و رویش گیاهان هرز اشاره کرد.

کاربرد ورق شیروانی پالرمو

 • سقف آلاچیق ‌ها
 • سقف خانه ‌های ویلایی
 • کانکس‌ ها
 •  غرفه ‌های سقف دار

ورق شیروانی

ورق شیروانی طرح سفال پرچین

استفاده از ورق ‌های سفالی پرچین بسیار پر کاربرد و کم هزینه‌ است. در نصب این نوع از ورق شيروانى احتیاج به زیر سازی زیادی ندارد. عرض ورق پرچین ۱۰۰ سانتی ‌متر است.
ضخامت این نوع ورقه از 0.25 تا 0.4 می باشد. طول ورق پرچین به دلخواه مشتری می تواند قابل تنظیم باشد.
ویژگی‌ های خاص ورق پرچین نحوه‌ ی نصب بسیار آسان ، مقاومت بالا در برابر طوفان و گردباد و مانع ورود جریان هوا به سطح زیرین و پوشش زوایای مختلف و هم پوشانی بسیار خوب  است.

کاربرد های ورق سفال پرچین

 • عایق کاری
 • کاربرد در نمای ساختمان ‌ها
 • پوشش سطح شیب ‌دار سقف ‌ها
 • کاربرد در سقف ویلا ‌ها
 • کاربرد در سر در خانه‌ ها

ورق شیروانی

ورق‌ شیروانی لمبه یا دامپا

ورق‌ لمبه یکی از ظریف‌ ترین ورق های رایج شیروانی است. از این رو برای نما سازی و پوشش داخلی سقف ‌ها کاربرد دارد. نحوه‌ ی اتصال آن ‌ها نیز به صورت جوشی و پرچی می ‌باشد.
ورق‌ های لمبه در دو اندازه ‌ی متفاوت وجود دارد. اندازه ‌های ورق ها‌ی دامپا در حالت کوتاه ۱ در ۲ و در حالت بلند ۲/۵ در ۱/۵ می ‌باشد. ضخامت این ورق‌ ها از 025 تا 0.5 متغیر هستند.
از ویژگی ‌های ورق لمبه می توان به سبکی ، رنگ آمیزی آسان ، کاهش هزینه ی فوندانسیون ، غیر قابل اشتعال بودن ، عدم تغییر رنگ ، مقاوم به رطوبت ، قابل شستشو و دور ریز کم مصالح آن اشاره کرد.

موارد کاربرد ورق دامپا

 • پوشش سقف داخل ساختمان
 • پوشش دیوار ها
 • پوشش زیر سقف ‌های شیروانی سقف
 • سالن ‌های کنفرانس و سینما
 • سر در منازل و پارکینگ‌ ها

ورق شیروانی

ورق شیروانی سینوسی یا کرکره

علت نام گذاری ورق شیروانی سینوسی شباهت شکل این نوع ورق به نمودار سینوسی‌ است. این نوع ورق شيروانى به دو صورت کرکره ی ریز و کرکره‌ ی درشت ساخته می شود.
عرض این نوع ورق‌ ها ثابت و در عرض های ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی ‌متری تولید می شود. ضخامت این ورق ها نیز بین 0.4 تا 0.9 متغیر است.

اما طول آن ها می ‌تواند تا ۱۲ متر متغیر باشد. به در خواست مشتری تعیین می شود. اگر طول مد نظر مشتری بیش از اندازه بلند باشد. در موقع انتقال آن به محل مورد نظر امکان شکستن آن ‌ها وجود دارد. به همین خاطر شرکت سازنده ی آن ورق ‌ها را به صورت دو تکه تولید می‌کند.
ویژگی ‌های ورق ‌های کرکره می توان به ارزان ‌ترین گزینه برای پوشش سقف و حصار کشی ، طراحی شده برای مناطقی با تردد و بارش کم و قابلیت رنگ پذیری با رنگ ‌های پودر الکترو استانیک نام برد.

موارد استفاده‌ ی ورق کرکره

 • سقف انواع سوله‌ ها
 • پوشش سقف ویلا و آلاچیق
 • ساخت سایبان
 • حصار کشی ساختمان‌ های در حال احداث
 • پوشش سر در ورودی منازل و پارکینگ
ورق شیروانی شادولاین

ورق شادولاین در انواع ساخت و ساز های سوله ها ، ویلا ها و خانه ‌ها کاربرد دارد. عرض این ورق‌ ها ۱۰۰ سانتی‌ متر‌ و طول آن بسته به دلخواه مشتری تعیین می ‌شود. ضخامت این ورق ‌ها هم به طور میانگین 0.5 تا 0.8 است.
کاربرد ‌های این نوع فرمینگ مانند ورق‌ های ذوزنقه‌ ای است و علاوه بر آن در دیوار ‌ها، سقف ‌ها و ساندویچ پنل سرد خانه ‌ها و کانکس ‌ها استفاده می‌ شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فهرست