1. صدرافولاد
 2. ساندویچ پانل
 3. تکنولوژی تولید ساندویچ پانل

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل در طول چندین سال گذشته، پیشرفت های بسیاری کرده است. فناوری استفاده از آن ها نیز نسبت به قبل تخصصی تر شده.

در حیطه ی ساختمان سازی و عمران نیز شاهد این پیشرفت های افزایشی هستیم. در صنعت ساخت و ساز، مصالح پیش ساخته به عنوان یک رویکرد اقتصادی شناخته می شوند. ساندویچ پانل ها جزو گروه بزرگ این محصولات پیش ساخته هستند.

ساندویچ پانل را بشناسید

 ساندویچ پانل ها از دو لایه ی بیرونی از انواع آلیاژ های فلزی و در بین آن ها قسمت هسته که جنس آن از انواع فوم های عایق است؛ تشکیل شده است.
فوم های عایق با توجه به نوع کاربرد و شرایط استفاده از ساندویچ پانل ها می تواند از جنس پلی یورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و یا اکس پی اس باشد.
دو لایه بیرونی نیز از ورق های فولادی ساخته شده که این ورق ها می تواند از جنس ورق گالوانیزه، آلومینیوم و یا آلوزینک باشد.
چنانچه جنس ورق های فولادی از آلومینیوم و روی یا همان آلوزینک باشد، مقاومت ساندویچ پانل را در برابر خوردگی چندین برابر می شود.

تولید ساندویچ پانل

ویژگی های منحصر به فرد ساندویچ پانل ها

 • سبک وزن بودن
 • کم هزینه بودن
 • صرفه جویی در زمان
 • عایق حرارت و برودت بودن
 • عایق صدا بودن
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • داشتن مقاومت در برابر نیروی زلزله و باد
 • و …

با تکنولوژی تولید ساندویچ پانل ها آشنا شوید.

در حالت کلی دو نوع روش اساسی برای تولید این پانل ها وجود دارد. روش پیوسته و روش غیر پیوسته.

در روش پیوسته تمام مواد مورد استفاده با یکدیگر فرآورده می شوند. سپس پانل فرم داده شده بدون اینکه وقفه ای ایجاد شود با توجه به نیاز مشتری و در اندازه ای که سفارش داده شده برش می خورد.

در روش غیر پیوسته نیز این مواد اولیه به صورت مجزا فرآورده می شوند. به این صورت که دو لایه روکش به صورت جداگانه به طول سفارش داده شده برش خورده و سپس تحت فشار مونتاژ می شوند و بعد از آن نیز فوم تزریق می شود.

تولید ساندویچ پانل

مواد اولیه ی استفاده شده در ساخت ساندویچ پانل ها

 • پلی یول
 • کاتالیست
 • گاز ( HCFC-141b )
 • ایزوسیانات

انواع فوم های مورد استفاده در ساندویچ پانل

 • فوم عایق پلی یورتان ( Polyurethane )
 • فوم عایق پلی استایرن ( Polystyrene )
 • فوم عایق اکس پی اس ( Xps )
 • فوم عایق پشم سنگ ( Rock Wool)

توضیح انواع روش در خط تولید ساندویچ پانل ها

 1. روش پیوسته
 2. روش غیر پیوسته

تولید ساندویچ پانل

روش پیوسته برای ساخت ساندویچ پانل ها

در خط تولید پیوسته ساندویچ پانل ها ، سرعت میانگین تولید این پانل ها در یک روز کاری، حدود ۱۴ متر در دقیقه برای تولید پانل هایی با ضخامت متوسط حدود ۴۰ تا ۵۰ میلی متر با روکش فلزی می باشد.

با در نظر گرفتن شیفت کاری هشت ساعته در یک روز و تعداد روز کاری به میزان ۲۲۰ روز در سال، میزان تولید ساندویچ پانل ها حدود ۱۱۸۰۰۰۰ متر در سال خواهد بود که راندمانی حدود ۸۰ درصد را نشان می دهد.

روش غیرپیوسته برای ساخت ساندویچ پانل ها

روش غیر پیوسته نسبت به روش پیوسته کارایی کمتری دارد. امروزه این روش برای تولید پانل هایی استفاده می شود که در اشکال غیر متعارف سفارش داده می شوند و امکان ساخت با روش پیوسته را ندارند. و یا هزینه ی تولید ساندویچ پانل های خواسته شده توجیهی برای سرمایه گذاری در یک خط تولید پیوسته را ندارد.

خط تولید غیر پیوسته با پرس دوبل ۱۲ متری در شرایط شیفت کاری هشت ساعته در یک روز و تعداد روز کاری به میزان ۲۲۰ روز در سال، می تواند به تولیدی در حدود ۱۰۰۰۰۰ متر در سال برسد.

نحوه ی تولید ساندویچ پانل

جهت تولید ساندویچ پانل دو روش وجود دارد :

 • روش کانتینیوز یا ممتد ( Continues )
 • روش دیسکانتینیوز یا غیر ممتد ( Discontinus )

در روش کانتینیوز با کمک از ربات های مکانیکی و دستگاه های مکانیزه نظیر دستگاه رول فرمینگ، دستگاه تزریق فوم، دستگاه دبل بلت، دستگاه برش، دستگاه انباشته ساز و بسته بندی، مواد اولیه به صورت ممتد به ساندویچ پانل نهایی سفارش داده شده تبدیل می شود.

در روش دیسکانتینیوز یا غیر ممتد، تولید در خطوط جدا از هم و در بخش های مختلف صورت می گیرد و در آخر در یک قسمت جمع می شوند و محصول نهایی را به وجود می آورند.

تکنولوژی تولید ساندویچ پانل

خط تولید ساندویچ پانل ها

یک خط تولید مرسوم از این سه بخش یا مرحله تشکیل می شود:

 • بخش ساخت ساندویچ پانل های سفارشی
 • بخش فرآوری لایه های خارجی
 • بخش فرآوری متریال عایق

در حالت نرمال ساندویچ پانل ها از سه لایه تولید می شوند این سه لایه شامل دو لایه ی بیرونی و یک لایه ی هسته است. در روند عادی تولید پانل  ها دو سطح خارجی آن از ورق فلزی بوده و در سطح هسته ی آن فوم صلب پلی یورتان مورد استفاده قرار می گیرد.

اولین بخش شروع تولید انواع پانل ها از جمله ساندویچ پانل دیواری و سقفی با دستگاه برش ورق شروع می شود.
سپس این پانل ها را با تمام تجهیزات به ابعاد مورد نیاز مشتری فرم دهی می کنند ساندویچ پانل ها با لایه های انعطاف پذیر نظیر آلومینیوم، ورق های الیاف شیشه، ورق های آسفالت در مرحله ی رول فرمینگ قرار می گیرند.
هر دو سطح پانل های نهایی کاملا تخت می باشند. این سطوح از قبل حرارت داده می شود تا به دمای مورد نیاز برای فرآوری آن برسد. این دما معمولا بین ۴۵ تا ۶۵ درچه سانتی گراد است. سپس نوبت به آماده سازی مواد عایق برای هسته ساندویچ پانل ها می رسد.

در صورتی که جنس ساندویچ پانل ها از نوع پلی یورتان باشند، تولید فوم با اندازه گیری مواد شیمیایی لازم و ترکیب آن ها در ماشین فوم سازی شروع می شود.
خروجی از این ماشین فوم سازی یک ترکیب مایع است که به صورت یکنواخت روی لایه فلزی پایینی ریخته و پخش می شود. صفحات فلزی رویه، فوم و نوارهای جانبی احتمالی در داخل یک غلتک دوبل و یا یک پرس پیوسته، تحت فشار قرار می گیرند.
این ماشین می بایست در حین باز شدن فوم، میزان جدایی دو ورق فلز را در فاصله دلخواه حفظ کند.

زمانی که فوم کامل فرآوری شده، به ابعاد ، ضخامت و شکل مناسب خواهد رسید. مهمترین پارامتری که باعث گرفتن نتیجه دلخواه از این فرآیند می شود، کنترل دمای مولفه های شیمیایی، ورق های فلزی، و محدوده تحت پرس می باشد.

تولید ساندویچ پانل

دما یک پارامتر اساسی است، که برای انجام واکنش چسب یعنی برای چسباندن خوب هسته داخلی و لایه های خارجی.
بعد از فرم دهی، این پانل برش خورده، سرد شده و با یک پوشش پلاستیکی بسته بندی می شود. این عملیات می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود. که وابسته به سطح اتوماسیونی است که برای خط تولید استفاده شده است.

اگر مواد اولیه، عایق پشم معدنی و یا یونولیت باشد، مانند یک تشک، در میان ورق های فلزی جایگذاری شده و چسبانده می شوند. این عایق ها قبل جا گذاری بر حسب نیاز مشتری به اندازه ضخامت مورد نیاز، برش خورده و شکل داده می شوند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فهرست