1. صدرافولاد
  2. ساندویچ پانل
  3. حمل صحیح ساندویچ پانل ها

حمل صحیح ساندویچ پانل ها

موضوعی که در این مقاله میخواهیم در مورد آن بگوییم حمل صحیح ساندویچ پانل میباشد ،اگر بخواهیم مقایسه ی کوچکی بین دهه ی قبلی و دهه ی حاضر انجام دهیم می بینیم که در چندین سال اخیر سرعت پیشرفت تمامی وسایل و مصالح چقدر زیاد بوده و چقدر تکنولوژی وارد زندگی بشر شده.
این پیشرفت با همان سرعت ادامه دارد و روز به روز به سرعت خود اضافه می کند.
و روزانه شاهد خبر های جدیدی حاکی از اختراعاتی هستیم که زندگی را برای بشر آسان تر می کند. همچنین یکی از اهداف از این تکنواوژی ها جلوگیری از هدر رفتن زمان بشر است.

در عرصه ی ساخت ساز ها نیز شاهد این پیشرفت و جایگزین شدن مصالح جدید با مصالح قدیمی و ستنی هستیم . این محصولات جدید نه تنها عیب و ایراد ها محصولات سنتی را برطرف کرده بلکه ویژگی جدیدتر زیادی هم نیز نسبت به قبلی ها دارند.

در این مقاله قصد داریم از مصالحی صحبت کنیم که در سال های اخیر وارد زندگی ما شده اند و به تازگی استفاده از آن ها مرسوم شده است. مصالح پیش ساخته از محصولات تازه تولیدی است که اواخر به دلیل ویژگی های سودمند آن در پروژه های ساخت و ساز رواج پیدا کرده است.

ساندویچ پانل

از جمله ی این مصالح پیش ساخته، ساندویچ پانل ها هستند. این محصولات را با سبک وزن بودن ، مقرون به صرفه بودن و عاملی برای صرفه جویی در وقت شناخته می شود.

حمل صحیح ساندویچ پانل چگونه است؟

نام این نوع از مصالح پیش ساخته از شکل محصول گرفته می شود. در این محصول، دو ورقه بیرونی از جنس ورق فلزی یک لایه هسته را در بین خود پوشش می دهند. جنس این سه لایه می تواند از آلیاژ ها مختلفی باشد و بر اساس نیاز مشتری طراحی شود.

از این سازه‌ های پیش ساخته در بسیاری از مکان‌ ها همانند ساختمان‌ های اداری، مسکونی، سوله ‌ها، سیلو ها، سردخانه، اتاق تمیز، کارخانجات صنعتی، کارگاه های تولیدی ، انبار وسایل و یا کانتینر ها استفاده می ‌شود.

ساندویچ پانل ها به دلیل داشتن یک لایه عایق در هسته ی خود، بسیار عایق در برابر هدر رفت انرژی ، حرارت و برودت و همچنین صوت هستند. این محصول به دلیل سبک بودن هم نصب آن ها راحت است ، هم حمل و نقل و انتقال آن به محل پروژه و هم در برابر نیروی زلزله کمتر آسیب می بیند.

 از دیگر مواردی که این مصالح را مشهور کرده می توان به قابل بازیافت بودن آن اشاره کرد که این چنین امتیاز مضر نبودن به محیط زیست را نیز کسب کرده.
همچنین مثلا اگر از این پانل ها برای ساخت اتاقک های انباری یا کانتینر ها استفاده کنیم؛ پس از پایان پروژه می توان آن را جمع کرده و در پروژه های بعدی نیز به طور مجدد از آن بهره ببریم.

 ساندویچ پانل ها به طور کلی مزیت های بسیار زیادی دارد. که بیشتر این موارد هم باعث کم شدن هزینه ها ( علاوه بر هزینه ی اولیه ی کم خرید آن) می شود.

این سازه ‌ها با توجه به نوع متریال به کار برده انواع مختلفی دارد.

ساندویچ پانل

انواع متفاوت ساندویچ پانل ها

فوم های به کار رفته در ساندویچ پانل ها

فوم در ساندویچ پانل  ها جزو یکی از اجزای اصلی و کاربردی سازه محسوب می ‌شود. فوم ها عامل عایق بودن ساندویچ پانل ها را در برابر هدر رفت انرژی و تبادل حرارت ، سرما و صدا هستند.
به طور کلی فوم‌ ها بر حسب نوع کاربری و مکان و شرایط مورد استفاده به نوع های گوناگونی مانند پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و پلی پروپیلن تقسیم می‌ شوند.

ورق های به کار رفته در ساندویچ پانل ها

ورق‌ های بیرونی به کار رفته در ساندویچ پانل ها با توجه به اینکه در طرفین هسته قرار می گیرند؛ نقش بسزایی در محافظت از فوم عایق را ایفا می‌کنند.
ورق‌ ها هم مانند فوم ها بر حسب کاربری و هدف از استفاده ی آن انواع گوناگونی دارند. از جمله آلوزینک، آلومینیوم، گالوانیزه، فایبرگلاس و پلی کربنات.

حمل صحیح ساندویچ پانل

نکاتی باید در هنگام حمل ساندویچ پانل ها باید رعایت کنید.

برای حمل صحیح ساندویچ پانل‌ها و جلوگیری از آسیب به آن ها می بایست سرعت کامیون بیش از 80 کیلومتر بر ساعت نباشد.

برای حمل این محصولات در حد ممکن باید از کامیون سرپوشیده استفاده کرد.

توجه شود که طول و عرض ساندویچ پانل ها متناسب با ابعاد کامیون باشد که دچار آسیب نشود.

در هنگام بارگیری ساندویچ پانل ها نیز باید دقت شود که فضای کافی و مناسب بین پانل‌ها وجود داشته باشد زیرا از ایجاد فشار و آسیب به آن ها جلوگیری شود.

در زمان جابه جایی پانل ها توجه شود که از لبه ی ورق های فلزی و یا از قسمت مادگی پانل ها به عنوان دستگیره استفاده نشود. زیرا باعث آسیب رسیدن به بدنه ی پانل ها می شود.

در زمان جابه جایی پانل ها باید از هر دو لبه آن ها استفاده کرد.

توجه شود که در هنگام جابه جایی پانل های دیواری که طول زیادی دارند هرگز نباید از لبه‌ های نرم آن ها ( اورلپ‌ ها، گوشه‌ ها و غیره) برای حمل استفاده کرد. پانل ‌ها را باید با دو دست، به درازا و از پهلو حمل شود.

این محصولات را باید بر روی سطح های سخت ، صاف، تمیز و مسقف به دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری شوند.

فاصله بین چنگال های لودر طوری باشد که از انحراف و یا افتادن پانل های ساندویچی جلوگیری شود.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پانل ها می توان دور شاخک های لیفتراک را با نمد پوشاند.

حمل صحیح ساندویچ پانل

بهتر است پانل‌ ها توسط تسمه ‌های پارچه ‌ای بسته بندی شوند و پس از هر 100 کیلومتر رانندگی تسمه ‌ها دوباره چک شوند.

در مرحله ی بارگیری ساندویچ پانل ها می توان از پلاک های محافظ از جنس پلی استایرن منبسط در بدنه کامیون استفاده کرد زیرا این محافظ ها از برخورد پانل ها به بدنه جلوگیری می کنند.

مرحله ی تخلیه ی این محصولات هم باید با احتیاط بسیار و به کمک یک اپراتور با تجربه همراه با تسمه ‌های پارچه ای انجام گیرد.

اگر قصد ذخیره سازی این محصولات را در انباری ها داریم؛ باید ایمنی لازم در برابر آتش سوزی و یا نفوذ آب به درون بسته بندی آن ها در نظر بگیریم. توجه شود که نفوذ آب باعث پوسیدگی و خوردگی آن ها می شود.

تخلیه این محصولات در نزدیک ترین نقطه به محل نصب انجام شود تا از آسیب، ضربه و یا برخورد با اجسام جلوگیری شود.

از راه رفتن بر روی پانل ها باید پرهیز شود. این کار باعث له شدن شیار های پانل های ساندویچی می شود.

هنگام برداشتن پانل ها از روی یکدیگر نباید پانل رویی را روی پانل زیری کشید. این کار موجب ایجاد خراش بر روی پانل زیر آن می شود. به منظور برداشتن ساندویچ پانل ها  از روی یکدیگر باید پانل رویی را با برگردانده و از روی پانل زیرین برداشت.

دقت شود که پوشش نازکی که در بین صفحات وجود دارد و از ساندویچ پانل ها محافظت می‌کند؛ بلافاصله بعد از نصب آن ها برداشته شود. این پوشش نباید بیشتر از دو هفته بر روی سازه باقی بماند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فهرست