1. صدرافولاد
  2. مقالات
  3. پروفیل چیست؟

پروفیل چیست؟

در ساختمان سازی از مصالح و محصولات زیاد و متنوعی استفاده می شود. مانند انواع آجر ها ، بلوک ها ، سیمان ، بتن و تیرآهن و پروفیل و غیره. هر یک از این محصولات برای ساخته شدن یک سازه ی کامل، لازم و ضروری است.

یکی از مصالح کابردی که ما هم قصد داریم در این مقاله به طور کامل آن را به شما معرفی کنیم پروفیل ها هستند. پروفیل ها یکی از مصالحی است که در جاهای زیادی استفاده می شود .

پروفیل چیست؟

 انواع گوناگون از آن را می توان در عرصه های مختلف مشاهده کرد. پروفیل ها به دو نوع ساختمانی و صنعتی تقسیم می شوند. نوع ساختمانی پروفیل ها در ساخت درب ، پنجره و اسکلت فلزی و غیره کاربرد دارد. همچنین نوع صنعتی این پروفیل ها در صنعت خودرو سازی به کار می رود.
در قدیم الایام از این پروفیل ‌ها برای ساخت ‌و ساز ساختمان های کم طبقه به دلیل مقاومت ، استحکام و خواص بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گرفت.

قوطی

کاربرد پروفیل ها :

بخش عمده ای از این محصول در ساخت در و چهارچوب پنجره های آهنی استفاده می شود.

مدل های مربع و مستطیل شکل پروفیل ها برای ساخت نرده های فلزی درب ، چهارچوب پنجره های ساختمان، حفاظ کنار پله ها، حفاظ نرده ای برای دیوارهای کارخانه و زمین های خصوصی، نرده پیاده روها و خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
مقاطع Z شکل پروفیل ها نیز در ساخت سقف سوله ها کاربرد دارند پروفیل ها در ساخت لوازم پزشکی همانند تخت های بیمارستانی و اسباب حمل بیمار و وسایل ازمایشگاهی نیز کاربرد دارند.

انواع نورد در پروفیل ها:

  1. نورد گرم:این محصول از پروفیل ها از نورد گرم شمش فولادی ساخته شده و قوطی شکل است.
  2. نورد سرد:این نوع از پروفیل ها با شکل دادن ورق های فولادی با استفاده از روش خم کردن و پرس تولید می شود. کاربرد محصولات تولید شده با روش نورد سرد در ناودانی ها، تیر های تکیه گاه سقف کاذب و چارچوب در های ساختمان دارد
  3. مرکب:این مدل از پروفیل ها از به هم پیوستن و ترکیب دو نوع نورد سرد و گرم ساخته می شود.

قوطی

با انواع پروفیل ها آشنا شوید.

پروفیل باز: از انواع پرکاربرد آن‌ ها می‌ توان به پروفیل ‌های با سطح مقطع Z, U, Hat, I اشاره کرد. کاربرد این نوع پروفیل‌ ها بیشتر برای در ساخت چارچوب درب های چوبی، قاب اطراف پنجره ‌های نمای بیرون و حتی ام دی اف است.

پروفیل بسته: قوطی، لوله، انواع پنجره، پروفیلUPVC ، درب های کرکره برقی و HSS از جمله پروفیل های بسته می باشند.

پروفیل ساختمانی: از این نوع پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی از بهره گرفته می شود. به عنوان مثال در ساخت در و پنجره های آلومینیومی خانه ها سهم بسزایی دارد.

میتوایند این مطلب را نیز جهت آشنایی بیشتر مطالعه کنید > قیمت پروفیل زد

پروفیل Z: از مقطع Z برای متصل کردن قسمت های مختلف سازه های فلزی استفاده می شود. مقطع Z  در سقف سالن های عظیم مانند سقف ورزشگاه ها ، سوله ها انبار و پارکینگ ها کاربرد دارد.

قوطی

پروفیل صنعتی: این محصول در صنایع گوناگون صنعتی مانند خودرو سازی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. از اشکال قوطی مربعی و مربع مستطیلی در صنعت خودروسازی استفاده می شود.

مدل گالوانیزه: از مزیت های استفاده از نوع گالوانیزه در ساخت پنجره های یو پی وی سی رفع مشکل هرز شدن پیچ ها و افتادگی باز شو های در و پنجره ها است.

مدل کامپوزیتی: مدل های کامپوزیتی پروفیل ها در برابر خوردگی مقاوم تر از نوع معمولی آن است. استفاده از این نوع در مناطقی که شرایط آب و هوایی موجب شدت گرفتن میزان خوردگی می شود بسیار متداول شده است. اصلی ترین سبب استفاده از این مدل مقاومت آن در مقابل خوردگی و بیشتر شدن طول عمر سازه در برابر ارتعاشات می باشد. از دیگر مزایای استفاده از کامپوزیت ها باید به سبک تر شدن وزن سازه نیز اشاره کرد.

میتوایند این مطلب را نیز جهت آشنایی بیشتر مطالعه کنید > قیمت پروفیل در تبریز 

روش تولید پروفیل ها

پروفیل ‌ها در دو نوع نورد گرم یا سرد ساخته می ‌شوند.

پروفیل‌ های ساخته ‌شده با نورد گرم: نورد گرم از شمش‌ های فولادی تولید می ‌شود و از انواع آن می ‌توان به پروفیل‌ های لوله ‌ای، قوطی شکل معمولی ، ناودانی ، میلگرد قوطی شکل بال‌ پهن ، تسمه ورق و سپری نام برد.

پروفیل ‌های ساخته ‌شده با نورد سرد: این پروفیل ‌ها با شکل دادن ورق ‌های فولادی به روش خم کردن یا پرس تولید می ‌شوند و بیشتر برای سازه‌ های سبک مثل لابه ‌ها و ناودانی ‌ها کاربرد دارند. پروفیل‌ های مختلف را با توجه به شکل مقطع آن‌ ها می ‌توان بدون درز جوش و یا با جوش ساخت و تولید کرد.

پروفیل

ساخت مقاطع بدون درز جوش: این پروفیل ‌ها در دو مرحله تولید می ‌شوند. در مرحله ی اول باید رول ‌های ورق ‌ها برای ساخت باز شوند. سپس در مرحله دوم، ضخامت ‌دهی و بستن آن ‌ها در قطر های مورد نیاز انجام می ‌شود. امروزه با بهره مندی از دستگاه‌ های ERW به‌ طور گسترده و بدون احتیاج به جوش انواع این پروفیل ‌ها تولید می‌ شوند.

ساخت مقاطع با جوش: در این پروفیل‌ ها ورق‌ ها و نوارها ابتدا توسط رول ‌های سنگین سیلندریکالی فرم ‌دهی شده و در مرحله آخر با حرارت تولید شده توسط برق روی هم پرس می ‌شوند. برآمدگی ناشی از این پرس شدن سریعاً صاف می شود، طوری‌ که هیچ ردی از آن باقی نمی ‌ماند.

پروفیل

میتوایند این مطلب را نیز جهت آشنایی بیشتر مطالعه کنید > خرید پروفیل زد

عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل

عوامل زیادی وجود دارد که بر قیمت تمام شده ی انواع مختلف پروفیل ها‌ اثر می گذارد. از جمله موارد تاثیر گذار بر قیمت این مقاطع می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متراژ پروفیل ها که برای کاربرد های مختلف استفاده می شود.
  • نوع و شکل سطح مقطع پروفیل مورد نظر
  • ضخامت لازم برای پروژه یا جهت مقاوم‌ سازی اسکلت ‌های فلزی
  • جنس آلیاژ به‌کار رفته از نظر مقاوم‌ سازی در برابر خوردگی و شرایط جوی
  • نوع فرایند ساخت پروفیل (نورد سرد یا گرم بودن آن به دلیل متفاوت بودن دستگاه های مورد استفاده)

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فهرست