1. صدرافولاد
 2. محصولات
 3. خرید پروفیل زد و 9 مزیت پروفیل Z

خرید پروفیل زد و 9 مزیت پروفیل Z

پروفیل Z

از پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان سازی می توان به پروفیل ها اشاره کرده و گفت در بازار آهن انواع مختلف و نمونه های فراوانی از آن به فروش می رسد. پروفیل ها را به دو دسته ی پروفیل های باز و بسته تقسیم بندی می کنند.

پروفیل های باز معمولا با یک حرف انگلیسی نام گذاری می شوند. نبشی ها را با L، ناودانی ها را با شکل U ، پر .

پروفیل هایی که در ایران ساخته می شوند، شکل های  Z, U, I را شامل می شوند که به روش نورد گرم تولید می شوند که فولاد را  در برابر رطوبت پوشش می دهند.

پروفیل Z جزو پروفیل های با دسته بندی باز محسوب می شود. این نوع پروفیل به منظور پوشش سقف سالن های بزرگ، کارگاه ها، استگاه های سوخت رسانی، ایستگاه های اتوبوس، سالن های ورزشی، ترن و مصارف صنعتی مشابه به کار می رود.

پروفیل Z در تعریف روان تر و دقیق تر، نوعی مقطع فولادی است که به شکل حرف لاتین Z تولید می شود و مهم ترین استفاده ی آن را می توان زیر سازه سقف های شیب دار بر شمرد.

این پروفیل از ورق فولادی گالوانیزه ی نورد سرد تولید می شود و از آن به عنوان تکیه گاه به سبب استحکام و مقاومت بالایی که از آن برخوردار است، استفاده می شود. پروفیل  های Z نیز مانند اکثر محصولات فولادی دیگر، از شکل دهی ورق تولید می شوند.

در واقع می توان اینطور گفته که؛ پروفیل Z از ورق سیاه با ضخامت پایین تولید می شود و بعد از آن، آن را با گالوانیزه گرم پوشش می دهند.

سایزهای استاندارد پروفیل های Z، به طور معمول 18، 20 و 22 در ضخامت های 5/2 و3 میلی متر و در سول های 4، 6 و 7 متری و حتی بسته به سفارش مشتری باند تر نیز تولید می شوند.

خرید پروفیل زد

یکی از بهترین پروفیل هایی که در ساخت و سازهای ساختمانی از آن استفاده بسیار زیادی می شود پروفیل زد می باشد.

شما باید به خوبی بدانید که پروفیل زد یکی از پروفیل های باز می باشد و در بیشتر ساخت و سازها از آن به دلیل انعطاف بالایی که دارد استفاده زیادی می کنند.

از جمله مهمترین و اصلی ترین کاربردهای آن در این است که برای ساخت سوله ها، انبارها، ساختمان های صنعتی و پارکینگ ها آن را مورد استفاده قرار می دهند.

شما می توانید برای خرید پروفیل زد با افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت کنید تا در ساخت و ساز ساختمان های متنوع این پروفیل را در ضخامت های متنوع خریداری کرده و استفاده نمایید.

پروفیل زد

میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید قوطی پروفیل در تبریز

مانند بسیاری از محصولات فولادی دیگری که در ساخت و ساز ساختمانی به کار گرفته می شود باید بدانید که پروفیل z هم از طریق شکل دهی ورق استفاده زیادی دارد. در برخی از مواد پروفیل های زد را با استفاده از ورق های سیاه که ضخامت کمی دارند تولید می کنند.

نکات استانداردی که برای تولید و طراحی ورق های پروفیل وجود دارد باید رعایت شود تا ورق ها به خوبی روی هر یک از بخش های ساختمانی نصب شوند و کاربرد مناسبی هم از خود نشان دهند.
اولین بار پروفیل های زد را در ساخت سوله ها به کار بردند ولی پس از آن در بسیاری از ساخت و سازها این پروفیل ها مورد استفاده قرار گرفتند.

پروفیل زد

جدول وزن پروفیل Z

نوع پروفیل Z ضخامت ورق وزن یک متر طول
Z16 2mm 4.852 کیلوگرم
Z16 2.5mm 6.025 کیلو گرم
Z16 3mm 7.208 کیلوگرم
Z18 2mm 5.180 کیلوگرم
Z18 2.5mm 6.454 کیلوگرم
Z18 3mm 7.722 کیلوگرم
Z20 2mm 5.475 کیلوگرم
Z20 2.5mm 6.805 کیلوگرم
Z20 3mm 8.143 کیلوگرم
Z20 3.5mm 9.473 کیلوگرم
Z22 2mm 5.788 کیلوگرم
Z22 2.5mm 7.195 کیلوگرم
Z22 3mm 8.612 کیلوگرم
Z22 3.5mm 10.019 کیلوگرم

چگونگی تولید و طراحی و فروش پروفیل z :

شما باید بدانید که پروفیل z هم مانند بسیاری از محصولات فولادی دیگر تولید و طراحی می شود، ولی برخی تغییرات مهم را روی آن به وجود می آورند تا بافت بهتری پیدا کند.

مراحل متنوعی برای تولید و طراحی پروفیل ها وجود دارد که اگر این مراحل به درستی رعایت نشود ممکن است ورق ها هم به درستی تولید نشوند. برخی از مهمترین و اصلی ترین این مراحل عبارت است از :

 1. تهیه رول ورق :

برای تولید و طراحی پروفیل های زد به ورق های سایه نیاز است که ضخامت آنها هم با یکدیگر متفاوت می باشد. در ابتدای خط تولید این ورق ها را باید آماده کنید که بیشترین ضخامت آن ها تا 3 میلیمتر می رسد.

میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید ساندویچ پانل چیست؟

 1. کلاف بازکن :

بیشتر کارگاه هایی که تولید پروفیل z  را بر عهده دارند یکی از دستگاه های اصلی شان کلاف باز کن می باشد. این دستگاه به صورت اتوماتیک کار می کند و به راحتی کارکنان می توانند از آن برای تولید ورق استفاده کنند.
ورق ها را با استفاده از جرثقیل های سقفی درون کلاف بازکن می گذارند و آنها را به یکدیگر متصل می نمایند. پس از اینکه ورق ها روی دستگاه قرار بگیرد افراد می توانند در حالتی که ایمن شده است تسمه ها را به راحتی باز کنند.

 1. نواربری :

با توجه به سایزی که پروفیل ها دارند، دستگاه برای برش دادن ورق ها به اندازه مشخص شده ای از کالیبره نیاز دارد. این نمونه از برش ها را کت می نامند که باید بدانید وظیفه مهمی برای تولید پروفیل ها بر عهده دارند.

 1. کلاف کردن کت ها :

با استفاده از دستگاه کلاف جمع کند نوارهایی که برش داده شده اند را در ابعاد مشخص شده ای می توانید جمع نمایید. پروفیل z یا (z profile)در این مرحله باید در ابتدا خط پرس قرار بگیرد تا کارایی لازم را داشته باشد. این پروفیل ها نیاز است که به خوبی هر یک از بخش های تولیدی شان کت شود.

پروفیل زد

 1. جمع آوری ضایعات :

برخی از ورق ها که عرض و طول زیادی دارند با استفاده از دستگاه های ویژه ای باید برش داده شوند. این ضایعات که از ورق ها به دست می آید برای تولید تسمه مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی زیادی دارد. شما می توانید این ضایعات را به صورت آهن قراضه هم به فروش برسانید. ولی باید بدانید که کارایی این ورق ها و ضایعات آنها در بخش های دیگر صنعت زیاد است.

 1. شکل دهی و برش :

در مرحله بعد با استفاده از ورق ها باید پروفیل ها را در به صورت 6 متری برش دهید. اندازه های آنها با یکدیگر متفاوت می باشد و شما می توانید از تولیدکنندگان درخواست نمایید که اندازه مورد نظرتان را تولید کرده و تحویلتان دهند.

 1. بسته بندی :

بعد از اینکه تمامی مراحل تولید پروفیل z طی شود باید آنها را بسته بندی نمایید. آنها بعد از بسته بندی شدن می توانند مورد استفاده قرار بگیرند و شما در هر بخشی که به آنها نیاز دارید می توانید بسته ها را قرار دهید و استفاده کنید.

پروفیل زد

تاریخچه ی پروفیل Z در ساختمان های فولادی:

از آن جایی که نیاز بر این دیده می شد که ساختمان ها  به شکل های جدید ساخته شوند تا استحکام و مقاومت آن ها در برابر عوامل مختلف بالا رود، مهندسین را برآن ساخت که اجزا و مقاطع متفاوتی مناسب با نیاز هر پروژه ساخته شود و چون استفاده از ورق ها به صورت خام سخت و وقت گیر بود، مهندسین مصالح را با شیارها، شیب ها و کاربردهای مختلفی تولید کردند که پروفیل Z نیز یکی از محصولات این طرز تفکر بود.

این پروفیل برای اولین بار برای ساخت سوله ها و در کل برای ساختمان های صنعتی استفاده شد، که این طراحی به صورت مجزا تهیه شد و به عنوان پازل روی سقف نصب شد.
برای متصل نمودن مصالح به یکدیگر، به اجزایی نیاز داشتند که در عین سبکی، واسط بین سقف و بدنه قرار گیرد و از دو طرف قابلیت اتصال را دارا باشد و همین موضوع سبب شد برای تکمیل سوله با ایمنی بیشتر و امکان تعمیر و نکه داری راحت پروفیل Z برای اولین بار استفاده شود.

تولید کنندگان پروفیل z در ایران:

در ایران، کارخانجات زیادی وجود دارند که اقدام به تولید پروفیل کرده اند که مهمترین آن ها را می توان کارخانه پروفیل گستر ظفر ،صدرا فولاد ظفر ، پروفیل Z آسیا، لوله و پروفیل حداد گستر و سریر صنعت امیر و صنعت کرن دانست.

خرید پروفیل زد و مزیت های این پروفیل :

بسیاری از افراد به دلیل مزیت های بسیار زیادی که پروفیل های زد دارند اقدام به خرید پروفیل زد می نمایند. در واقع باید بدانید نسبت به بسیاری از پروفیل های دیگری که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد این پروفیل ها مزیت های بیشتری را به خود اختصاص داده اند.

این پروفیل ها دارای مزایای زیاد هستند که ما در این جا به چند تا از مهمترینِ آن ها اشاره می کنیم:

از مزیت های پروفیل های Z می توان به سیستم بسیار متغیر، سوراخ های از قبل ایجاد شده برای راحتی در حین کار، سازگاری فراوان با محیط زیست ، عدم زنگ زدگی و محافظت در مقابل رطوبت و قابلیت بازیافت کردن آن ها اشاره کرد.

برخی از دیگر مزیت ها ی که بسیار مهم می باشد عبارت است از :

 

1- یکی از مهمترین مزیت هایی که پروفیل زد دارد این است که می تواند به بهترین نحو ممکن بارهای کششی را به خوبی تحمل نماید. در واقع شما باید به خوبی بدانید که در بیشتر سازه های ساختمانی از پروفیل های زد استفاده می کنند. این کاربرد زیادی که پروفیل ها دارند نشان دهنده اهمیت آن می باشد.

2- استحکام بالا : پروفیل های Z در ساخت و ساز پارکینگ ها، سقف ها، ورزشگاه ها و … کاربردهای فراوانی دارند. در حقیقت دلیل این کاربرد استحکام و مقاومت بالایی است که این پروفیل ها در عرصه های مختلف و در مقابل عوامل متعدد طبیعی و انسانی از خود نشان می دهند.

در آن دسته از مناطقی که زلزله خیز می باشد باید بدانید که پروفیل های زد بهترین انتخابی است که می توانید داشته باشید. شما می توانید استحکام ساختمان خود را با این پروفیل ها تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

بنابراین زمان خرید پروفیل زد باید به خوبی استحکام آن را در نظر داشته باشید و از تولیدی های معتبری آن را خریداری کنید که بدانید ساختمان با استفاده از آن مستحکم می شود.

3- چارچوب فلزی که در سازه شما به کار رفته است با استفاده از پروفیل های زد مقاومت بیشتری به دست می آورد. در واقع باید بدانید که با استفاده از این پروفیل ها می توانید بسیاری از تهدیدهای ساختمان ها مانند طوفان ها و …. را به طور کلی از بین ببرید.
آسیب های کمتری با استفاده از پروفیل های زد به ساختمان شما وارد می شود که همین مورد یکی از مهمترین مزیت های ساختمان ها است.

4- حمل و نقل و جابجایی پروفیل های زد نسبت به پروفیل های دیگر بسیار ساده تر می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که اگر همه نکات ایمنی را زمان حمل و نقل پروفیل ها رعایت کنید آسیب به آن وارد نمی شود.
شما زمان خرید پروفیل زد باید بهترین شیوه حمل و نقل را برای حمل و نقل سازه انتخاب نمایید.

5- پروفیل های زد را به وسیله انواع پیچ و مهره ها روی سازه نصب می کنند. بر همین اساس باید به خوبی بدانید که این پروفیل ها به وسیله متخصصان به خوبی بازرسی و عیب یابی می شوند.
شما می توانید قطعات را که کیفیت ندارند به راحتی باز و بسته کنید. باز و بسته کردن آنها بسیار آسان می باشد و همین مورد یکی از مهمترین مزیت های آن به شمار می رود.

خرید پروفیل زد

میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید قیمت پروفیل زد

6- فرآیند بازیافت پروفیل های زد به راحتی و سادگی می باشد. شما باید به خوبی بدانید که این پروفیل ها با محیط سازگاری زیادی دارد و شما می توانید به راحتی آنها را در محیط قرار دهید.
زمان خرید پروفیل زد این مسئله بسیار مهمی را برای شما بیان می کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد کارایی آن داشته باشید.

7- سبک وزنی : این پروفیل های فولادی در قیاس با محصولات مشابه دیگر، دارای وزن پایینی می باشند و به عبارتی به نسبت سبک وزن هستند. در عین سبک وزنی، طول عمر زیاد و استحکام و مقاومت بالایی دارا هستند.
با استفاده کردن  از پروفیل های زد به جای دیگر فلزات می توانید 40 درصد از وزن ساختمان را به خوبی و با بهترین شرایط کم کنید تا بار مرده ای روی ساختمان وجود نداشته باشد.

8-آسان بودن نصب: نصب پروفیل های Z، ملزوم به انجام فرایند پیچیده ای نیست، چرا که این پروفیل های طراحی ساده ای دارند و نصب و مونتاژ آن ها نیاز به ماشین آلات و ادوات زیاد و پیچیده ای ندارد.

9-هزینه ی کم : این محصول به دلیل هزینه ی کمی که بر عهده ی خریدار آن می نهد و همچنین رقابت زیاد آن در ساخت و ساز بسیار توصیه می شود. البته باید توجه داشت که بسته به برند، استحکام و کارخانه و  مواد اولیه ی متغیری که در آن به کار برده می شود قیمت ممکن است تغییر یابد.

کاربرد پروفیل z :

آن دسته از محصولاتی که فولادی هستند در ساخت و ساز ساختمان ها  کاربردهای بسیار زیادی دارند. شما باید بدانید که پروفیل z هم یکی از محصولات فولادی می باشد و در ساخت و ساز ساختمانی از آنها استفاده می شود.

شما می توانید آنها را در شکل ها و عرض های متنوعی خریداری کنید و در ساخت و ساز از آنها استفاده نمایید. اینکه آنها را بتوانید به بهترین شکل ممکن در ساخت و سازهای ساختمانی به کار بگیرید بستگی به نوع کاربری شما دارد.

میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید قیمت پروفیل در تبریز

مقاومت آنها بسیار بالا می باشد و به همین دلیل است که برای طراحی ستون ها، سقف ها و دیوارها از آن استفاده بسیار زیادی می نمایند. هر یک از سازه هایی که فلزی هستند به ای محصول نیاز دارند.

شما می توانید برای پوشش دادن ساختمان های صنعتی بزرگ، انبارها، سوله ها و بسیاری از کارگاه های پروفیل های زد را مورد استفاده قرار دهید. زمانی که وزن ساختمان ها زیاد باشد شما می توانید پروفیل z را در ابعاد متنوع استفاده کنید و با دیگر پروفیل ها آنها را ترکیب نمایید.

وزن ساختمان ها با استفاده از پروفیل ها پایین تر می آید. هر یک از سازه های فلزی با استفاده از این ورق ها و پروفیل ها ایمنی بیشتری به دست می آورد. استانداردهای تولیدی هر یک از انواع پروفیل های زد با دیگری متفاوت است.

به طور کلی شما باید بدانید که پروفیل یکی از مهمترین و پرکاربردترین مصالح فلزی می باشد که آن را در نمونه های متنوعی تولید می کنند.

بسیاری از افراد امکان دارد در بین مدل های متنوع پروفیل اقدام به خرید پروفیل زد نمایند، آنها پیش از خرید باید به خوبی اطلاعات خود را در مورد این پروفیل افزایش دهند.

 پروفیل ها در یک طول معین طراحی می شوند که مقطع آن ها به صورت ثابت طراحی شده است. شما می توانید پروفیل ها را به صورت باز و بسته خریداری کنید و در صنعت مورد نظر خود آن را مورد استفاده قرار دهید.

پروفیل زد یکی از انواع پروفیل هایی می باشد که برای طراحی ساختمان ها از آن استفاده بسیار زیادی می کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد خرید پروفیل زد وجود دارد و شما باید به خوبی از آن اطلاع داشته باشید این است که آنها از جمله پروفیل های باز می باشند.
برای استفاده از این پروفیل ها باید به خوبی در مورد نحوه تولید، کاربرد، ویژگی ها  و نکات دیگری که مربوط به پروفیل زد می باشد اطلاعات خود را افزایش دهید.

در واقع شما بهتر است زمان خرید هر یک از مصالح ساختمانی به خوبی در مورد ویژگی های آن اطلاعات لازم را جمع آوری کنید تا بتوانید بهترین نمونه آنها را خریداری نمایید.

خرید پروفیل زد و چگونگی ساخت آن :

برای بسیاری از افراد شاید جالب باشد که زمان استفاده از هر وسیله و مصالح ساختمانی اطلاعاتی در مورد نحوه ساخت آن داشته باشند.
بنابراین پیش از خرید پروفیل زد هم بهتر است که به خوبی با نحوه تولید آن آشنایی داشته باشید. شما باید به خوبی بدانید که پروفیل های زد را با استفاده از نورد گرم تولید می کنند و فرآیند تولید آنها هم تا حدودی پیچیده می باشد.

میتوانید این مقاله را نیز مطالعه کنید خرید پروفیل در تبریز

برخی از مهمترین مراحلی که برای ساخت آنها طی می شود عبارت است از :

 1. رول های فلزی را در ابتدا وارد کارخانه می نمایید و آنها را به سمت دستگاه برش سرازیر خواهند کرد. سپس آنها را در سایزها و ابعاد متنوعی برش می دهند.
 2. در مرحله بعدی هر یک از ورق های برش خورده را در دستگاه ویژه ای که مخصوص پروفیل های زد می باشد قرار می دهند و در فرآیند شکل دهی خم های متنوعی را روی هر یک از ورقه ها ایجاد می کنند. این خم ها روی ضخامت و سایز اولیه ورق ها اصلا تاثیری ندارد.
 3. در مرحله بعدی پروفیل را از قسمت دیگر دستگاه که مخصوص بررسی شکل و مقطع آن می باشد عبور می دهند تا در مقاطع دیگری بتوانند آن را تولید کنند و به شکل زد در بیاورند.
 4. البته که شما باید بدانید در هر مرحله می توانید بر اساس درخواست خود از تولید کننده بخواهید شیوه های متنوعی را روی تولید به کار ببرد تا بتوانید پروفیل زد مورد نظر خود را خریداری کنید.
سوالات متداول
آیا در هر ابعادی که بخواهیم قابل سفارش هست ؟

بله در هر ابعادی که شما میخواهید سفارش شما انجام خواهد شد.

زمان تحویل کالا بعد از سفارش چه مدتی هست ؟

زمان تحویل کالا بین 1 الی 7 روز کاری میباشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فهرست